Podstawy gry na giełdzie – kontrakty terminowe na GPW

Jako że już czwarty tydzień biorę udział w konkursie Futures Masters, staram się też opanować podstawy gry na giełdzie. Może i Ty chcesz się co nieco dowiedzieć? Bierzesz udział w…
Magda
17.02.2015

Jako że już czwarty tydzień biorę udział w konkursie Futures Masters, staram się też opanować podstawy gry na giełdzie. Może i Ty chcesz się co nieco dowiedzieć? Bierzesz udział w konkursie? A może to dla Ciebie czarna magia? Z tej okazji chciałabym przybliżyć Ci nieco działanie kontraktów terminowych, które w przeciwieństwie do akcji czy obligacji, nie są papierami wartościowymi, a którymi „gramy” właśnie w konkursie.

Kontrakty terminowe, nazywane instrumentami bazowymi, są rodzajem transakcji finansowej, których cena jest określona z góry, w trakcie zawarcia umowy, ale dotyczy to transakcji w przyszłości. To taka umowa między kupującym inwestorem a sprzedającym. Takimi instrumentami mogą być akcje, waluty czy indeksy giełdowe. Zarabiać można tutaj zarówno na zyskach, jak i na spadkach. Jeśli aktualny kurs np. WIG20 stoi bardzo wysoko, a zdajesz sobie sprawę, że niebawem na pewno wydarzy się w gospodarce coś, co go obniży, możesz śmiało kupić „na spadek”. Dzięki temu zarobisz na obniżającej się wartości. To takie „obstawianie” na to, co będzie miał rację. Wygra ten, którego przewidywania okażą się słuszne. Najpopularniejsze kontrakty terminowe to te na indeksy WIG20, mWIG40 i na waluty USD, EUR i CHF.

Plusy kontraktów terminowych

  • Nie jest potrzebna duża inwestycja finansowa. Można zarobić już przy stosunkowo małym nakładzie finansowym
  • Niska prowizja w porównaniu z kupowaniem akcji
  • Możliwość kupna i sprzedaży kontraktu w każdym momencie (nie ma potrzeby czekać do jego wygaśnięcia)
  • Wysoka płynność na WIG20 (gdy nagle coś się stanie i kontrakty znaczną szybko spadać, można wycofać się z rynku w ciągu jednej chwili)
  • Bezpieczeństwo – kontrakt na indeks WIG20 jest bliski odzwierciedlenia indeksu WIG20, a to 20 największych i najbardziej pewnych spółek notowanych na GPW
  • Możliwość zarabiania na wzrostach i na spadkach. Grunt to dobrze przewidywać

 Jak to działa?

Na przykładzie kontraktu na indeks WIG20 pokażę Ci, jak to wygląda. Dźwignia działa tutaj w dwie strony – jak już wyżej wspomniałam, można zarabiać zarówno, gdy indeks rośnie, jak i wtedy, kiedy spada. Z każdym kontraktem związany jest „mnożnik” (wielkość służąca do estymowania wartości kontraktu). Nie musisz mieć więc całej kwoty równiej wartości kontraktu, a jedynie depozyt w wysokości kilku procent kontraktu. Zarobisz nawet wtedy, gdy zmiana będzie jednopunktowa (1 punkt to 20 zł).

Wyróżniamy tu dwie pozycję: długą i krótką. Z długą mamy do czynienia wtedy, gdy gramy na wzrosty. Aby ją zamknąć, musimy sprzedać tę samą liczbę kontraktów, jaką kupiliśmy. O pozycji krótkiej mówimy, gdy gramy licząc na spadki. Aby ją zamknąć, kupujemy taką samą liczbę kontraktów.

 W przypadku kontraktów Futures, z jakimi mamy do czynienia w konkursie, mamy do czynienia z:

  • WIG20 (FW20H1520) – 20 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów wartościowych.
  • mWIG40 (FW40H15) – bardziej stabilny niż WIG20, gdyż w jego skład wchodzi 40 spółek. Wzrosty są mniejsze, ale stabilniejsze.
  • USD/PLN (FUSDH15) – Nie trzeba angażować dużego kapitału, by handlować kontraktami walutowymi. Pamiętaj, że wystarczy depozyt w wysokości 5%.
19 komentarzy
  1. Mariola

    A ja także się za to zabieram już od dłuższego czasu a tak się przyznać to było moje postanowienie noworoczne i jakoś nie mogę się zmusić wydaje mi się że to jest właśnie czarna magia 🙁 lecz z tobą przyjdzie mi to łatwiej bardzo dobrze wszystko opisałaś czekam na kolejną odsłonę 🙂

    Odpowiedz
    • Magda

      Razem zawsze raźniej 🙂

      Odpowiedz
  2. Biznes Womann

    Mam tak samo jak Mariola – mam wielką ochotę spróbować, nauczyć się tego, zapoznać 🙂 Jednak to dla mnie czarna magia i jakoś się boję 🙁

    Odpowiedz
    • Magda

      Próbuj wirtualnym portfelem 🙂

      Odpowiedz
  3. Korben Dallas

    „Najpopularniejsze kontrakty terminowe to te na indeksy WIG20, mWIG40 i na waluty USD, EUR i CHF.”
    .
    Nie do końca się zgodzę. Wydaję mi się, że na chwilę obecną najpopularniejszym 'kontraktem terminowym’, w którym utknęło sporo Polaków jest kredyt we Frankach 😀
    .
    Nie no żart taki.. tak akurat mi się skojarzyło. Płacz biednych frankowiczów o to, że Państwo powinno im teraz pomóc, bo oni tacy biedni i nie wiedzieli, że to takie ryzyko itp. To czemu nikt nie pomaga np. graczom giełdowym którzy właśnie grają na kontraktach i tracą? Że tak powiem widziały gały co brały, a jak nie widziały to już ich strata, że nie doczytały..
    .
    Sorry za offtop ale tak mnie wnerwia co chwile posłyszane gdzieś info o jakichś strajkach i pozwach frankowiczów 🙂 A pragnę przypomnieć, że tego kredytu nie dostawali ludzie biedni! Trzeba było myśleć zawczasu i odkładać choćby część różnicy w kredycie PLN/CHF, ale nie.. bo jestem januszem biznesu, co ja tam bede jakiś fundusz awaryjny budował!
    .
    A co do wpisu, bardzo fajny, ale mógłby być „ciutkę” dłuższy. Nie lubię zbędnego lania wody, ale wolę Twoje bardziej obszerne wpisy, gdzie mogę znaleźć więcej szczegółów. Ot taka moja subiektywna opinia 🙂 Chociaż dla zabieganych ludzi pewnie zwięzłość i skondensowanie wpisu będzie atutem.
    .
    Pozdrawiam i jeszcze raz sorks z offtop 🙂

    Odpowiedz
    • Magda

      Nie przepraszaj za offtop, sama chciałam tu o tym napisać, tzn w oddzielnym wpisie 🙂

      Co do długości – zapamiętam 😉

      Odpowiedz
  4. Ewelina

    Fajny artykuł. Czekam na kolejne z serii.

    Odpowiedz
    • Magda

      Dzięki! 🙂

      Odpowiedz
  5. terkos

    świetny wpis i wiedza w pigułce 🙂 będę zaglądać częściej na jakieś nowinki bo też jeszcze raczkuję w tej dziedzinie 🙂

    Odpowiedz
  6. BJK

    bardzo fajne są bezpłatne szkolenia na GPW w Warszawie dotyczące m.in. kontraktów terminowych 🙂 byłem w ubiegłym roku na takim. Ale tu widzę, że bardzo skondensowałaś istotę kontraktów :

    Odpowiedz
    • Magda

      BJK, bo chodziło o zupełne podstawy podstaw 🙂

      Odpowiedz
  7. Finansolog

    Kilka razy w życiu zabierałem się za okiełznanie giełdy (nawet byłem zatrudniony jak Futures Trader, jednak zrezygnowałem w ostatniej chwili), ale za każdym razem coś mnie odrzuca, w sumie nie wiem czy to dobrze czy źle. Teraz jak czytam takie artykuły znów mnie nachodzi chęć do zagłębienia tego tematu 😉

    Odpowiedz
    • Magda

      Zgłębiaj zgłębiaj 😉 Ja tylko czekam na więcej czasu, wtedy zgłębię się bardziej konkretnie.

      Odpowiedz
  8. moneygrabbing

    Granie na kontraktach jest bardzo ryzykowne. Wielu ludzi się kusi ze względu na nisku próg wejścia i do tego niska prowizja. W praktyce ludzie często tracą i próbują się odegrać z różnym efektem raz lepiej a raz gorzej. Przez to zapominają o istocie inwestowania w wartość i systematycznego powiększania portfela poprzez prawdziwe inwestowanie a nie spekulowanie.

    Odpowiedz
  9. Młody

    Jeżeli chcecie przetestować inwestowanie w kontrakty terminowe bez użycia realnych pieniędzy, taką możliwość daje symulator dostępny na stronie Giełdy Papierów Wartościowych. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  10. Dobre Geny

    Jejku nie mam o tym zielonego pojęcia – ale depresji z tego powodu także nie nabędę 🙂 po prostu więcej u Ciebie poczytam i co nie co mi się rozjaśni.

    btw. ładne mani 🙂 czujesz, już trochę wiosnę, co nie?

    Odpowiedz
    • Magda

      ładne mani? 🙂 nie rozumiem!

      A wiosnę czuję pełną parą!

      Odpowiedz
  11. Inwestowanie

    Jeśli nie dysponujemy dużymi środkami warto również zainwestować w akcje na Newconnect. Jest to rynek małych spółek, które dopiero się rozwijają, także zyski mogą być naprawdę spore. Minusy to mała płynność oraz ryzyko, że firma w którą zainwestujemy zaliczy bankructwo 😉

    Odpowiedz
  12. tycjan

    lubie inwestycje na indeksach, są dla mnie bardziej czytelne niż waluty, może to kwestia przyzwyczajenia, od tego zaczynałem i było to normalnie rozpisane u mojego brokera (
    https://www.xtb.com/pl/indeksy-gieldowe-kb) i tak mi zostało, zdecydowanie to lepsze niż akcje czy inne surowce

    Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Forex - co warto wiedzieć o tej metodzie inwestowania? - Finanse na obcasach - […] W praktyce i dużym skrócie, gra na Forex polega na dokonywaniu transakcji w konkretnych programach transakcyjnych na wybranym przez…

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Awatar Magda

Cześć, nazywam się Magdalena Bród, na co dzień zajmuję się marketingiem internetowym, interesuję się finansami osobistymi (stąd też pomysł na blog finansowy) i podróżami. Kilkanaście lat mieszkałam w pięknym Wrocławiu, a od niedawna w Tarnowskich Górach.

Blogujesz o biznesie lub finansach? To dołącz do grupy na Facebooku: Blogerki o finansach i biznesie

Archiwa