8 produktów do domu, za które warto zapłacić więcej

Na co dzień jestem zwolenniczką racjonalnego oszczędzania. Ale to właśnie „racjonalność” w tym zdaniu oznacza, że wiem, że na niektóre rzeczy warto wydać więcej. Bo jeśli tego nie zrobimy, zapłacimy…
Magda
27.01.2016

Na co dzień jestem zwolenniczką racjonalnego oszczędzania. Ale to właśnie „racjonalność” w tym zdaniu oznacza, że wiem, że na niektóre rzeczy warto wydać więcej. Bo jeśli tego nie zrobimy, zapłacimy dwukrotnie. Zatem zobacz, na jakie zakupy do domu warto wydać więcej pieniędzy.

Drzwi antywłamaniowe

Na pierwszy ogień to, co uchroni wszystko wewnątrz – porządne drzwi antywłamaniowe z najwyższej jakości zamkami. Przyznaj – czytając ten tekst od razu pomyślałeś, czy zamknąłeś drzwi? Pewnie tak, najczęściej tak jest. Takie drzwi to wydatek co najmniej dwa razy wyższy niż klasyczne drzwi bez ulepszeń, jednakże zdecydowanie wart poniesienia. Z dwóch powodów – pierwszy: potencjalny złodziej widząc porządne drzwi najprawdopodobniej zrezygnuje z włamania, drugi: jeśli już spróbuje, to nie da rady wejść do mieszkania.

A gdy chodzi o bezpieczeństwo nasze i zawartości naszego mieszkania, nie można oszczędzać.

Komputer

Jak długo używasz już swojego komputera? Ile to lat? Jak długo się włącza i jak często denerwuje Cię, że się przegrzewa, zawiesza, samoczynnie wyłącza? Jest już tak wiekowy, że powinien trafić do muzeum, a mimo to Ty nadal go używasz? Czas zaoszczędzić czas i zdrowie i kupić nowy, porządny komputer.

I proponuję nie kupować laptopa za 1000 zł, ponieważ za 2 lata znów będziesz musiał go wymienić. Najprawdopodobniej będzie na tyle słaby, że przestanie wytrzymywać bardziej angażujące programy, zacznie się przegrzewać i wrócisz do punktu wyjścia.

Decydując się na mocniejszy sprzęt dasz sobie kilka lat spokoju.

Klimatyzacja

Być może posiadanie klimatyzacji w Polsce brzmi ekstrawagancko, jednakże biorąc pod uwagę coraz cieplejsze lata, gdy temperatura nierzadko przekracza w domach po 40 stopni, zaczyna to nabierać sensu.

Każdy zna skutki zbyt wysokich temperatur – zmęczenie, lenistwo, złe samopoczucie, brak chęci do czegokolwiek – to niebezpiecznie nieefektywne! Zwłaszcza dla osób pracujących w domu. Dlatego uważam, że zakup klimatyzacji (koszt to 2-3 tys. zł) to naprawdę dobra inwestycja, która dzięki zwiększeniu efektywności, szybko się zwróci.

Lodówka z dużą zamrażarką

Sama lodówka to rzecz oczywista. Nie powinna być za duża, bo zużywa zbyt dużo energii, ani za mała, bo nie mieszczą się w niej wszystkie produkty. Ale zamrażarka, to zupełnie inna sprawa. Zamrażarka może nam przygotowane wcześniej jedzenie „zahibernować”. W przeciwieństwie do zbyt dużej lodówki – jedzenie w niej się nie zmarnuje.

A dzięki zamrażaniu, możemy mocno oszczędzić – zarówno na tym, że samo przygotowanie większej ilości jedzenia kosztuje mniej, jak i na tym, że oszczędzamy czas. No i na tym, że często, gdy w domu nic nie ma, po prostu zamawiamy. Mając zapasy w zamrażarce, nigdy nie będziemy mogli powiedzieć, że w domu nic nie ma.

Noże kuchenne

Przygotowanie potraw tanim nożem może trwać nawet dwa razy dłużej niż nożem ostrym, który nas nie spowalnia. Tani nóż to najczęściej (nie zdarzyło mi się inaczej) nóż, który błyskawicznie się tępi. A najgorsze w przygotowaniu potraw jest krojenie warzyw czy mięsa tępym narzędziem.

Zaoszczędź swój czas i nie wystawiaj swojej cierpliwości na próbę i kup porządny nóż kuchenny, który przyspieszy przygotowanie potraw i wystarczy na znacznie dłużej bez potrzeby ostrzenia.

Materac

Komfort snu jest niezwykle ważny w naszym życiu. To 1/3 (optymistyczne założenie) lub ¼ (realne) dnia, którą przeznaczamy na regenerację organizmu. To, jak efektywnie to zrobimy, zależy w dużej mierze od tego, na czym śpimy.

Oczywistym jest, że sen na wygodnym materacu będzie bardziej komfortowy i bardziej efektywny i nie zaserwuje nam porannego bólu kręgosłupa, niż sen na materacu źle dobranym (zbyt twardym, zbyt miękkim, ze złego tworzywa – powodów może być wiele). Nie wspominając już o spaniu na rozkładanej kanapie czy sofie. Tego typu meble powinny służyć wyłącznie naszym gościom na jedną lub dwie noce.

Dobre żelazko

Nie ma sensu ryzykować zniszczenia ubrań podczas prasowania tanim żelazkiem. Zwłaszcza, że najczęściej nasze ubrania są znacznie droższe niż samo żelazko. Kupowanie produktu za 50 zł może skutkować nie tylko zepsuciem samego siebie, ale właśnie również wszystkiego, co prasuje – ze względu na materiały użyte do wykonania, głównie mowa tu o powłoce.

Inna sprawa to to, że tanie żelazka najczęściej znacznie wolniej się nagrzewają, przez co często potrzeba dwa razy więcej czasu, by wyprasować jedną koszulę, niż byłoby to w przypadku użycia dobrej jakości sprzętu.

Porządny odkurzacz

Tani odkurzacz może nie tylko źle odkurzać, ale być również niebezpieczny dla Twojego zdrowia. Nawet nie próbuj sobie wyobrażać, jak wyglądają te wszystkie roztocza pod mikroskopem. I to jest złe, gdy nie jesteś alergikiem. A co, gdy jesteś? Albo Twoje dziecko? Odkurzacz bez odpowiednich filtrów (HEPA, EPA) jest po prostu szkodliwy.

Te 8 powyższych produktów to pewnie dopiero wierzchołek góry lodowej. Pewnie każdy, indywidualnie, mógłby jeszcze wymienić wiele kolejnych, na których nie warto oszczędzać. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że oszczędzanie wcale nie oznacza wydawanie mniej na poszczególne zakupy.

29 komentarzy
  1. Korben Dallas

    „Każdy zna skutki zbyt wysokich temperatur – zmęczenie, lenistwo, złe samopoczucie, brak chęci do czegokolwiek – to niebezpiecznie nieefektywne!” No szczerze powiem, zależy tutaj od indywidualnych preferencji. Dla mnie takie wysokie temperatury są wprost idealne do pracy. Wręcz nie mogę wtedy usiedzieć na miejscu i muszę coś robić. Jasne, pocę się jak szczur i biorę 5 pryszniców dziennie, ale często jestem w stanie ogarnąć rzeczy które leżały odłogiem przez rok i czekały na wenę. Nagle przy takich temperaturach w jeden dzień jestem w stanie ogarnąć więcej rzeczy niż przez ostatnie kilka tygodni (i nie nie wyolbrzymiam teraz 😉 ), Z drugiej strony ładna pogoda sprzyja wypadom za miasto, nad wodę lub łono natury. Taka perspektywa skutecznie motywuje do szybkiego ogarnięcia tego, co ma się do zrobienia danego dnia, aby resztę czasu móc spędzić w przyjemniejszy sposób. No ale to tylko takie moje indywidualne odczucia 🙂 Wiem i rozumiem potrzebę posiadania klimatyzacji, bo większość moich znajomych jednak woli chłodniejsze temperatury.

    Odpowiedz
    • Magda

      O kurczę, to się zdziwiłam teraz :p

      Odpowiedz
  2. Kornik

    Witam,
    Dodalabym jeszcze oplacalnosc zakupu szybkowara. Przygotowuje posilki w znacznie krótszym czasie, dzieki czamu mozemy poswieciec sie innym zajeciom, zamiast pol dnia spedzic w kuchni. O oszczednosci gazu/pradu chyba nie trzeba wspominac 🙂
    Wspanialy blog, dziekuje za interesujace wpisy i dawke motywacji. Kornelia

    Odpowiedz
    • Magda

      Kornelio, cieszę się bardzo, że blog Ci się podoba 😉 Co do szybkowara – jasne, nawet go ujęłam w drugiej części tego wpisu, który wkrótce pojawi się na stronach zafinansowani.pl od ING.
      Pozdrawiam 🙂

      Odpowiedz
  3. Mateusz

    Cześć, ja od siebie dorzuciłbym jeszcze porządne krzesło do biurka z pełną regulacją. Krzesła tego typu kosztują znacznie więcej niż „zwykłe” krzesła, ale różnica w wygodzie i prostym kręgosłupie będzie procentowała w przyszłości 🙂 Pozdrawiam!

    Odpowiedz
    • Magda

      Zgadzam się, krzesło też jest bardzo ważne 🙂

      Odpowiedz
  4. anoriell - Katarzyna Janoska

    Ostatnio przechodziliśmy wygłuszanie drzwi w mieszkaniu. Cena tego zabiegu nie była super niska w związku z czym znajoma powiedziała, że się kompletnie wygłupiamy. Moglibyśmy kupić drzwi wejściowe za dwie trzy stówki i mielibyśmy nowe drzwi bez konieczności kolejnego wygłuszania.

    Spojrzeliśmy tylko po sobie i stwierdziliśmy, że nawet nie ma co koleżance odpowiadać. Chyba nie mogłabym spać spokojnie gdybym wiedziała, że „chronią” mnie drzwi z dykty…

    Odpowiedz
    • Magda

      Nooo, bałabym się i nie czułabym się w takim domu bezpiecznie…

      Odpowiedz
  5. Agnieszka Skupieńska

    Ze dwa miesiące temu wymieniłam komputer. Do tej pory pracowałam na lapku, za którego zapłaciłam 1300 zł jakieś 4 lata temu. Jasne, zawieszał się, ale twierdziłam, że jest ok, że nie potrzebuję nowego. Dopóki się nie przesiadłam na nowy, Od dwóch miesięcy nie zrzuciłam danych ze starego komputera, bo jak pomyślę, że mam go włączyć i czekać, aż łaskawie zadziała to stwierdzam, że może te dane mogą jeszcze poczekać 😀
    A materac! O matko, zmiana łóżka z rozkładanej wersalki na podwójne łóżko z dobrym materacem to była epokowa zmiana w moim mieszkaniu 😉 Człowiek sobie nawet nie zdaje sprawy, że to takie ważne.
    Podpisuję się prawą i lewą ręką, za każdą z wymienionych przez Ciebie rzeczy lepiej zapłacić raz, a porządnie.

    Odpowiedz
    • Magda

      Widzisz, mam podobnie z tym komputerem. Teraz mam macbooka air, ale czuję, że przydałby mi się pro, żeby jeszcze szybciej działać. W przypadku naszej branży szybko działający komputer jest tak samo potrzebny, jak odpowiedniej prędkości internet. Nawet nie porównuję do krzesła, które się tutaj niżej w komentarzu pojawiło, bo szybki komputer jest znacznie ważniejszy 🙂

      Co do przejścia z wersalki na łóżko z materacem – otóż to 😉 do momentu, gdy nie zaczniesz spać na tym drugim, nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo poprawia to komfort snu. A jak już zaczniesz, to trudno będzie sie cofnąć.

      Odpowiedz
      • Dobre Geny

        o rany, nie jestem sama z tym materacem i łóżkiem 🙂

        Odpowiedz
        • Magda

          No raczej 😛

          Odpowiedz
  6. Alicja

    Zbliża się właśnie nieuchronna chwila wymiany łóżka i materac to będzie rzecz, nad którą dłużej się zastanowimy niż nad samą ramą.
    Z zamrażalnikiem pełna zgoda. Mam 2,5 szuflady i niestety jest to zbyt mało, lubię mieć przygotowane na zapas, zresztą to co się da przygotowuję w większych porcjach by część zamrozić, by jak napisałaś było gdy nie ma nic w domu.
    Ale noże … nigdy bym na to nie wpadła, może to dlatego, że zdaję się w tych sprawach na męża, ja bym wybierała te z niższej półki, by co nieco zaoszczędzić 😉

    Odpowiedz
    • Magda

      Oj zdecydowanie nad materacem warto się bardziej pochylić niż nad ramą łóżka 🙂

      Odpowiedz
  7. MateuszW

    Ja bym ten wpis raczej streścił „nie stać mnie na kupowanie tanich rzeczy”. Nasz czas jest ważniejszy niż ciągła pogoń za promocjami i kupowaniem badziewia. Jeśli jednak są dwa produkty o takich samych właściwościach, a rożnej cenie to warto kupić tańsze.

    Odpowiedz
    • Magda

      Oczywiście, są również rzeczy za które nie warto przepłacać 🙂

      Odpowiedz
  8. krv

    Z drzwiami się akurat nie zgodzę, warto czasem zastosować odwróconą logikę. U siebie na klatce jako ostatni mam drzwi starego typu, zwykłe białe proste z namalowanym farbą numerkiem. Jaka jest reakcja złodzieja na drzwi antywłamaniowe? „Tam jest dużo wartościowych rzeczy”. A kto w ogóle zainteresuje się prostymi skromnymi drzwiami skoro prawdopodobnie właściciel jest tak biedny że go nie stać na porządne drzwi? Nikt 🙂

    Odpowiedz
    • Magda

      Rzeczywiście coś w tym jest 😀

      Odpowiedz
  9. Mania

    Nie no, kilmatyzacja? Bez jaj. To już wygoda, dla niektórych…

    Odpowiedz
    • Magda

      Wyjaśniłam dlaczego znalazła się na liście 🙂

      Odpowiedz
    • Mateusz

      Ja zakupiłem klimatyzację w zeszłym roku na jesień. Było trochę za późno i za brzydko na dworze, żeby ją instalować, dlatego zrobię to w tym roku przed sezonem. Ciekawe jak się spisze, ponieważ kupiłem używaną. Zapłaciłem chyba 900 zł 🙂

      Odpowiedz
  10. Justyna

    Generalnie jest takie powiedzenie, że biednych ludzi nie stać na tanie rzeczy.
    I ja się z tym zgadzam. Jeśli chcemy oszczędzać, trzeba kupować dobrej jakości produkty, bo najtańsze za chwilę się zepsują i tak naprawdę tylko stracimy pieniądze.
    Na zdrowiu też nie wolno oszczędzać 🙂

    Odpowiedz
  11. Agata Ciesielska

    Akurat klimatyzacja ma też sporo wad – wysusza, co przy noszeniu soczewek i problemach z spojówkami jest baaardzo złym wyborem 😉 Lepiej się trochę popocić 😉 a ja bym dopisała jeden ważny punkt, na którym ja nie oszczędzałam – ekspres do kawy 😀 kawy piję dużo, lubię dobrą, a od kiedy mam ekspres, który mieli dla mnie ziarna na bieżąco, parzy idealne espresso i pieni mi mleko do mojej ulubionej latte zaoszczędziłam mnóstwo na wychodzeniu do kawiarni 😉

    Odpowiedz
  12. BJK

    znalezienie właściwego balansu pomiędzy jakością i ceną to kwestia wręcz życiowa u każdego z nas. Niestety, coraz częściej się przekonuję, że tańszy produkt nie oznacza produktu złego… Doszło do tego, że zakupiłem i obecnie testuję zegarek chińskiej produkcji, po którym nie widać w ogóle, że to chińszczyzna, a który kosztował (wraz z przesyłką) mniej niż 5 dolarów USA… Zobaczymy czy był wart swojej ceny 😉
    Natomiast produkty które wymieniłaś to faktycznie rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Ja bym też dodał kwestię urządzania mieszkania – bo w końcu to miejsce, które wzbudza w nas sporo emocji i powinno być dopasowane do naszego gustu.

    Odpowiedz
    • Magda

      Oj zgadza się. Co do urządzenia mieszkania, właśnie przez to po raz drugi przechodziłam i poszło znacznie więcej kasy niż powinno 🙂 albo raczej niż było zakładane. Ale nie żałuję, bo będę się czuć dobrze w mieszkanku 🙂

      Odpowiedz
  13. Pani Miniaturowa

    Ja jestem wielką przeciwniczką kupowania samochodów marki „zimny trup do reanimacji i przypudrowania noska”. Znajomi mieli słabą sytuację finansową, ale ze względu na dziecko, auta bardzo potrzebowali. Kupili więc „bele co” za niecałe 2tys. zł. Rozumiem, że nie każdy może sobie pozwolić na ciut lepsze auto, ale po co mi auto, które psuje się raz w miesiącu i po dwóch latach jego naprawy wyniosły dwa razy tyle co początkowa cena auta :/ a gdzie OC, paliwo, eksploatacja tego auta…jak połowę czasu i tak stało nieużywane,bo nie było ich stać żeby je naprawić lub coś wymienić. Totalny bezsens, strata czasu i pieniędzy.

    Odpowiedz
    • Magda

      Hej 🙂 Będę wdzięczna za podpisywanie się imieniem, bo nie wiem, jak się do Ciebie zwracać.
      Ja mam dokładnie takie samo zdanie. Mam nowy samochód i bardzo sobie chwalę. Nic się z nim nie dzieje. Wiem, że zapłaciłam znacznie więcej niż za np. roczne auto, ale mam tę pewność. No i byłam pierwszym kierowcą 😉

      Odpowiedz
      • Agata

        Och, wybacz, postaram się pamiętać 🙂 Właśnie czaję się na nowe autko, ale przy mojej umowie (na czas określony 🙁 pierwsza praca w życiu, takie tam…), rozsądniej będzie poczekać jeszcze jakiś czas.

        Parę dni temu napisałam maila, że są problemy z odczytywaniem powiadomień o nowym komentarzu. Widzę coś przypominającego kod html zamiast wiadomości.

        Odpowiedz
        • Magda

          Dzięki 🙂

          Wiem, ale niestety czekam na aktualizację wtyczki, która to obsługuje…

          Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. 29 pomysłów na przyciągające tytuły tekstów (dla copywritera i blogera) - BiznesoweInfo.pl - […] 10 książek/programów/narzędzi/gadżetów, które…. (ułatwią/poprawią/zainspirują/pomogą/warto wypróbować już teraz itd.) (8 produktów do domu, za które warto zapłacić więcej) […]
  2. 29 pomysłów na przyciągające tytuły tekstów (dla copywritera i blogera) | To się opłaca! - […] 10 książek/programów/narzędzi/gadżetów, które…. (ułatwią/poprawią/zainspirują/pomogą/warto wypróbować już teraz itd.) (8 produktów do domu, za które warto zapłacić więcej) […]

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Awatar Magda

Cześć, nazywam się Magdalena Bród, na co dzień zajmuję się marketingiem internetowym, interesuję się finansami osobistymi (stąd też pomysł na blog finansowy) i podróżami. Kilkanaście lat mieszkałam w pięknym Wrocławiu, a od niedawna w Tarnowskich Górach.

Blogujesz o biznesie lub finansach? To dołącz do grupy na Facebooku: Blogerki o finansach i biznesie

Archiwa