Wiele tutaj piszę o blogach, czasem o ministronach, ale chyba nigdy nie pisałam o forach dyskusyjnych. Dziś stwierdziłam, że chyba warto 😉 Owszem, fora dyskusyjne obecnie można znaleźć praktycznie na każdy temat, ale jeśli jesteś w czymś dobry… masz szansę na przebitkę!
Jaka tematyka forum?
Podobnie, jak w przypadku prowadzenia bloga, dobrze jest wiedzieć, o czym się pisze udzielając na forum – a chyba nie wyobrażasz sobie prowadzenia forum bez udzielania się na nim? Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem jest taka tematyka, o której ma się pojęcie, w której jest się ekspertem w branży lub przynajmniej planuje się nim być.
Warto postawić forum o konkretnej tematyce. Wszelkie ogólnotematyczne twory nie mają sensu – zarówno dlatego, że szukając specjalistycznej wiedzy szuka się jej w specjalistycznych miejscach, jak i dlatego, że konkurencja Cię zeżre. Znajdź więc swoją niszę, a ludzie na pewno szybko przyjdą i chętnie będą się udzielać. Nie stawiaj kolejnego forum komputerowego – może lepiej zająć się jednym z ich elementów? Nie stawiaj forum o edukacji – może lepiej zająć się jedną dziedziną? Na pewno, wgłębi duszy masz już jakiś pomysł.
Jaki skrypt forum wybrać?
Nie musisz od razu inwestować w płatny skrypt forum typu Invision Power Board czy vBulletin, niekoniecznie od skryptu zależy jego sukces. Możesz znaleźć dobre rozwiązania i w darmowych skryptach, które mają setki dodatków, dzięki którym dostosujesz swoje forum do takiego, o którym marzysz – ja polecam zarówno PHPBB3 jak i myBB – oba mają swoje wady i zalety – oba są dobre – wybierz taki, który bardziej Cię zainteresuje.
I co dalej?
Wybrałeś skrypt, to teraz kup dobrą domenę! Nie będę dawać Ci tu rad, jaką wybrać – musisz sam zdecydować – może to być zarówno domena ze słowem kluczowym w nazwie, jak i nazwa zupełnie abstrakcyjna – wybór należy do Ciebie – pamiętaj tylko, że abstrakcyjną nazwę dobrze wyjaśnić – na przykład w haśle promującym forum.
Ale ludzie nie piszą!
No i sami nie zaczną – nikt nie chce rejestrować się, a już tym bardziej pisać na pustym forum. Musisz rozkręcić dyskusje – zakładaj prowokujące tematy, poradnikowe, pytające – takie, aby komuś chciało się odpowiedzieć. Jeśli nie masz na to czasu – nie martw się – możesz to zawsze zlecić. Pamiętaj jednak, że to właśnie Ty jesteś ekspertem i sam najlepiej stworzysz odpowiednie tematy.
A kiedy zacznę zarabiać?
Spokojnie! Na pewno nie od razu. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Podepnij statystyki Google Analytics i sprawdzaj regularnie, ilu użytkowników odwiedza Twoje forum. Jeśli dość szybko zdobędziesz szeroką publiczność – wstaw reklamy. Gdybym miała podać średnią, przy której można już coś zarobić, byłoby to 50 odwiedzin dziennie.
Jak zarabiać na forum?
Jest wiele form reklamy, dzięki której i na forum możesz zarobić. Zacznę jednak od tego, czego nie warto promować:
- słabo na forach sprawdza się AdSense i inne reklamy kontekstowe – a to dlatego, że z powodu wielowątkowości reklamy nie zawsze są dobrze dopasowane. Dodatkowo, forum jest miejscem, w którym jest wyższy współczynnik powracających użytkowników (stałych), którzy znają forum i wiedzą, gdzie są reklamy, więc w nie nie klikają.
- średnio sprawdza się też AdTaily – wyświetlanie reklam zakupów grupowych skutecznie odstrasza. Możliwe jednak, że w Twojej branży znajdzie się wielu tematycznych klientów – wtedy go for it!
Jest jednak kilka metod całkiem skutecznych:
- Prolink – sami się promują, że dzięki nim można zarabiać na domenach bez ruchu. Bo to nie ruch się liczy, a moc SEO – jeśli Twoje forum będzie mocne, możesz z niego wyciągnać w Prolinku znacznie więcej niż z bloga – bo forum zawsze będzie miało więcej podstron.
- Sieci afiliacyjne i programy partnerskie – ale uwaga! Tylko te tematyczne! Nietematycznymi nie zawracaj sobie głowy, użytkownicy nie będą w nie klikać, bo najzwyczajniej w świecie ich nie zainteresują.
- Bezpośrednia współpraca – to zawsze jest najlepsze rozwiązanie. Jeśli prowadzisz forum o rybkach akwariowych, koniecznie skontaktuj się ze sklepami zoologicznym online czy z akcesoriami do akwariów – na tym można wyciągnąć największe pieniądze
A na co uważać?
- Jako że fora są bardzo lubiane przez pozycjonerów, którzy automatami zostawiają dziesiątki linków – koniecznie musisz uważać na SPAM! Zabezpiecz swoje forum bez spamem za pomocą różnego rodzaju wtyczek – zwykła captcha nie wystarczy.
- Uważaj też na treści zamieszczane na swoim forum przez innych użytkowników – pamiętaj, że nad dyskusjami na forum trudniej zapanować niż nad komentarzami na blogu – a w obu przypadkach za wszystko odpowiesz Ty – zatem bądź czujny!
I to już wszystko – teraz pozostaje Ci tylko zrealizować swój plan i być liderem w swojej branży!



Obecnie testuję wtyczkę która dodaj do wp forum, simple press.
PhpBB jest świetnym skryptem, ale instalacja dodatków do niego to jakieś nieporozumienie.
Zarobki w Prolinku nie są tak dobre jak kiedyś, więc postawiłbym na jakieś rozwiązanie hybrydowe.
Oczywiście! Dywersyfikacja przede wszystkim.
WP ma jeszcze buddy press – też ponoć dobre.
Pozdrawiam!
Jak dla mnie buddy press wygląda tragicznie, o funkcjach już nie wspomnę 😉
No racja 😉
Widzę że zyski z prolinka masz wysokie. A nie masz tak że masz zaindeksowanych kilkaset stron a w wyszukiwarce wyświetla Ci tylko główną lub maksymalnie 10 podstron? Widzę w wyszukiwarce że dużo starszych stron wyświetla teraz tylko główną a najwiecej klientów jest na linki PR=0 na podstronach. Ja tak mam. I najlepiej rozbudowana strona zarabia najmniej.
Owszem, prolink nie widzi wszystkich stron, ale widzi kilkaset, nie tylko 10.
PS Link usunięty. Podpisuj się imieniem, a zostanie 😉
Witam,
już od dawna obserwuję Twojego bloga. Nawet gdy publikujesz wpisy tylko ze swoimi zarobkami, to jest to super ciekawe. Ten wpis; o założeniu forum, to oczywiście, jak widzę, zupełna nowość. Przyznaję, zaciekawiło mnie to, a co najważniejsze, bardzo zastanowiło. Jednakże trochę się waham.
Prowadzę bloga (tego głównego) o profilu jak najbardziej specjalistycznym. No cóż, po prostu znam się na tym temacie. Nie wiem tylko z której strony „podejść”, aby na nim zarabiać? Co więc wybrać, jak to zrobić itp. ? W zasadzie, jak na razie wybrałem ProLink. Myślę też zupełnie poważnie o Google Adsense tylko nie wiem, jak się za to zabrać. Linklift już nie działa na polskim rynku, więc jak jeszcze? Czy mogę liczyć na pomoc z Twojej strony, małą podpowiedź, jako SPECJALISTKI? (piszę to zupełnie nieśmiało i w nadziei, że mogę ewentualnie na nią [na tę pomoc] liczyć).
Jeśli miałabyś czas „wskocz” proszę na chwilę na mojego bloga i zobacz, co z nim można ewentualnie zrobić?
Pozdrawiam:
Jarek C.
Jarku, a ilu ludzi odwiedza dziennie Twój blog?
Niestety, nie jest to liczba oszałamiająca. Do niedawna było to dosłownie tak do dziesięciu. Teraz już jest około 15-18 odwiedzin. Jak to poprawić? bo temat jest chyba (raczej na pewno)na tzw. topie, tylko w pewnych tylko ograniczonych kręgach.
Czy warto stawiać forum? No nie wiem 🙂
Stronka statyczna albo blog z zaledwie kilkoma artykułami można wizualnie dopieścić tak, że wygląda na kompletny. Forum z kilkoma postawi, a nawet kilkudziesięcioma nadal jest „puste”. Łatwiej też zarobić na tych blogach i mini-stronkach.
Jedynym plusem forum jest to, że nabić można duże site ale co z tego?
Myślę, że to dobry pomysł. Sam od jakiegoś czasu staram stworzyć forum na swojej stronie internetowej (forum jest jedynie częścią całego serwisu) i chociaż jest i będzie przy tym dużo pracy, to już są pierwsze obiecujące efekty. Około 20% wszystkich odwiedzin strony trafia właśnie na forum, pojawia się coraz więcej nowych osób (mówimy nadal o kilku :), Google ładnie prezentuje wyniki i chyba generalnie pomaga to całemu przedsięwzięciu. Nie wiem tylko, czy zupełnie samoistne forum ma szansę na powstanie bez większych inwestycji ale jako dodatek do strony, jak najbardziej polecam.