Postaw sobie forum dyskusyjne!

Wiele tutaj piszę o blogach, czasem o ministronach, ale chyba nigdy nie pisałam o forach dyskusyjnych. Dziś stwierdziłam, że chyba warto 😉 Owszem, fora dyskusyjne obecnie można znaleźć praktycznie na…
Magda
30.01.2013

Wiele tutaj piszę o blogach, czasem o ministronach, ale chyba nigdy nie pisałam o forach dyskusyjnych. Dziś stwierdziłam, że chyba warto 😉 Owszem, fora dyskusyjne obecnie można znaleźć praktycznie na każdy temat, ale jeśli jesteś w czymś dobry… masz szansę na przebitkę!

Jaka tematyka forum?

Podobnie, jak w przypadku prowadzenia bloga, dobrze jest wiedzieć, o czym się pisze udzielając na forum – a chyba nie wyobrażasz sobie prowadzenia forum bez udzielania się na nim? Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem jest taka tematyka, o której ma się pojęcie, w której jest się ekspertem w branży lub przynajmniej planuje się nim być.

Warto postawić forum o konkretnej tematyce. Wszelkie ogólnotematyczne twory nie mają sensu – zarówno dlatego, że szukając specjalistycznej wiedzy szuka się jej w specjalistycznych miejscach, jak i dlatego, że konkurencja Cię zeżre. Znajdź więc swoją niszę, a ludzie na pewno szybko przyjdą i chętnie będą się udzielać. Nie stawiaj kolejnego forum komputerowego – może lepiej zająć się jednym z ich elementów? Nie stawiaj forum o edukacji – może lepiej zająć się jedną dziedziną? Na pewno, wgłębi duszy masz już jakiś pomysł.

Jaki skrypt forum wybrać?

Nie musisz od razu inwestować w płatny skrypt forum typu Invision Power Board czy vBulletin, niekoniecznie od skryptu zależy jego sukces. Możesz znaleźć dobre rozwiązania i w darmowych skryptach, które mają setki dodatków, dzięki którym dostosujesz swoje forum do takiego, o którym marzysz – ja polecam zarówno PHPBB3 jak i myBB – oba mają swoje wady i zalety – oba są dobre – wybierz taki, który bardziej Cię zainteresuje.

I co dalej?

Wybrałeś skrypt, to teraz kup dobrą domenę! Nie będę dawać Ci tu rad, jaką wybrać – musisz sam zdecydować – może to być zarówno domena ze słowem kluczowym w nazwie, jak i nazwa zupełnie abstrakcyjna – wybór należy do Ciebie – pamiętaj tylko, że abstrakcyjną nazwę dobrze wyjaśnić – na przykład w haśle promującym forum.

Ale ludzie nie piszą!

No i sami nie zaczną – nikt nie chce rejestrować się, a już tym bardziej pisać na pustym forum. Musisz rozkręcić dyskusje – zakładaj prowokujące tematy, poradnikowe, pytające – takie, aby komuś chciało się odpowiedzieć. Jeśli nie masz na to czasu – nie martw się – możesz to zawsze zlecić. Pamiętaj jednak, że to właśnie Ty jesteś ekspertem i sam najlepiej stworzysz odpowiednie tematy.

A kiedy zacznę zarabiać?

Spokojnie! Na pewno nie od razu. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Podepnij statystyki Google Analytics i sprawdzaj regularnie, ilu użytkowników odwiedza Twoje forum. Jeśli dość szybko zdobędziesz szeroką publiczność – wstaw reklamy. Gdybym miała podać średnią, przy której można już coś zarobić, byłoby to 50 odwiedzin dziennie.

Jak zarabiać na forum?

Jest wiele form reklamy, dzięki której i na forum możesz zarobić. Zacznę jednak od tego, czego nie warto promować:

  • słabo na forach sprawdza się AdSense i inne reklamy kontekstowe – a to dlatego, że z powodu wielowątkowości reklamy nie zawsze są dobrze dopasowane. Dodatkowo, forum jest miejscem, w którym jest wyższy współczynnik powracających użytkowników (stałych), którzy znają forum i wiedzą, gdzie są reklamy, więc w nie nie klikają.
  • średnio sprawdza się też AdTaily – wyświetlanie reklam zakupów grupowych skutecznie odstrasza. Możliwe jednak, że w Twojej branży znajdzie się wielu tematycznych klientów – wtedy go for it!

Jest jednak kilka metod całkiem skutecznych:

  •  Prolink – sami się promują, że dzięki nim można zarabiać na domenach bez ruchu. Bo to nie ruch się liczy, a moc SEO – jeśli Twoje forum będzie mocne, możesz z niego wyciągnać w Prolinku znacznie więcej niż z bloga – bo forum zawsze będzie miało więcej podstron.
  • Sieci afiliacyjne i programy partnerskie – ale uwaga! Tylko te tematyczne! Nietematycznymi nie zawracaj sobie głowy, użytkownicy nie będą w nie klikać, bo najzwyczajniej w świecie ich nie zainteresują.
  • Bezpośrednia współpraca – to zawsze jest najlepsze rozwiązanie. Jeśli prowadzisz forum o rybkach akwariowych, koniecznie skontaktuj się ze sklepami zoologicznym online czy z akcesoriami do akwariów – na tym można wyciągnąć największe pieniądze

A na co uważać?

  • Jako że fora są bardzo lubiane przez pozycjonerów, którzy automatami zostawiają dziesiątki linków – koniecznie musisz uważać na SPAM! Zabezpiecz swoje forum bez spamem za pomocą różnego rodzaju wtyczek – zwykła captcha nie wystarczy.
  • Uważaj też na treści zamieszczane na swoim forum przez innych użytkowników – pamiętaj, że nad dyskusjami na forum trudniej zapanować niż nad komentarzami na blogu – a w obu przypadkach za wszystko odpowiesz Ty – zatem bądź czujny!

I to już wszystko – teraz pozostaje Ci tylko zrealizować swój plan i być liderem w swojej branży!

 

11 komentarzy
  1. homoklikus

    Obecnie testuję wtyczkę która dodaj do wp forum, simple press.

    PhpBB jest świetnym skryptem, ale instalacja dodatków do niego to jakieś nieporozumienie.

    Zarobki w Prolinku nie są tak dobre jak kiedyś, więc postawiłbym na jakieś rozwiązanie hybrydowe.

    Odpowiedz
    • Magda

      Oczywiście! Dywersyfikacja przede wszystkim.

      WP ma jeszcze buddy press – też ponoć dobre.

      Pozdrawiam!

      Odpowiedz
      • homoklikus

        Jak dla mnie buddy press wygląda tragicznie, o funkcjach już nie wspomnę 😉

        Odpowiedz
        • Magda

          No racja 😉

          Odpowiedz
  2. forum.kia-motors.pl

    Widzę że zyski z prolinka masz wysokie. A nie masz tak że masz zaindeksowanych kilkaset stron a w wyszukiwarce wyświetla Ci tylko główną lub maksymalnie 10 podstron? Widzę w wyszukiwarce że dużo starszych stron wyświetla teraz tylko główną a najwiecej klientów jest na linki PR=0 na podstronach. Ja tak mam. I najlepiej rozbudowana strona zarabia najmniej.

    Odpowiedz
    • Magda

      Owszem, prolink nie widzi wszystkich stron, ale widzi kilkaset, nie tylko 10.

      PS Link usunięty. Podpisuj się imieniem, a zostanie 😉

      Odpowiedz
  3. Jarek

    Witam,
    już od dawna obserwuję Twojego bloga. Nawet gdy publikujesz wpisy tylko ze swoimi zarobkami, to jest to super ciekawe. Ten wpis; o założeniu forum, to oczywiście, jak widzę, zupełna nowość. Przyznaję, zaciekawiło mnie to, a co najważniejsze, bardzo zastanowiło. Jednakże trochę się waham.
    Prowadzę bloga (tego głównego) o profilu jak najbardziej specjalistycznym. No cóż, po prostu znam się na tym temacie. Nie wiem tylko z której strony „podejść”, aby na nim zarabiać? Co więc wybrać, jak to zrobić itp. ? W zasadzie, jak na razie wybrałem ProLink. Myślę też zupełnie poważnie o Google Adsense tylko nie wiem, jak się za to zabrać. Linklift już nie działa na polskim rynku, więc jak jeszcze? Czy mogę liczyć na pomoc z Twojej strony, małą podpowiedź, jako SPECJALISTKI? (piszę to zupełnie nieśmiało i w nadziei, że mogę ewentualnie na nią [na tę pomoc] liczyć).
    Jeśli miałabyś czas „wskocz” proszę na chwilę na mojego bloga i zobacz, co z nim można ewentualnie zrobić?
    Pozdrawiam:
    Jarek C.

    Odpowiedz
    • Magda

      Jarku, a ilu ludzi odwiedza dziennie Twój blog?

      Odpowiedz
  4. Jarek

    Niestety, nie jest to liczba oszałamiająca. Do niedawna było to dosłownie tak do dziesięciu. Teraz już jest około 15-18 odwiedzin. Jak to poprawić? bo temat jest chyba (raczej na pewno)na tzw. topie, tylko w pewnych tylko ograniczonych kręgach.

    Odpowiedz
  5. Igor

    Czy warto stawiać forum? No nie wiem 🙂

    Stronka statyczna albo blog z zaledwie kilkoma artykułami można wizualnie dopieścić tak, że wygląda na kompletny. Forum z kilkoma postawi, a nawet kilkudziesięcioma nadal jest „puste”. Łatwiej też zarobić na tych blogach i mini-stronkach.
    Jedynym plusem forum jest to, że nabić można duże site ale co z tego?

    Odpowiedz
  6. Paweł

    Myślę, że to dobry pomysł. Sam od jakiegoś czasu staram stworzyć forum na swojej stronie internetowej (forum jest jedynie częścią całego serwisu) i chociaż jest i będzie przy tym dużo pracy, to już są pierwsze obiecujące efekty. Około 20% wszystkich odwiedzin strony trafia właśnie na forum, pojawia się coraz więcej nowych osób (mówimy nadal o kilku :), Google ładnie prezentuje wyniki i chyba generalnie pomaga to całemu przedsięwzięciu. Nie wiem tylko, czy zupełnie samoistne forum ma szansę na powstanie bez większych inwestycji ale jako dodatek do strony, jak najbardziej polecam.

    Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Jak stworzyć stronę pod Prolinka?1000 zł miesięcznie z internetu | 1000 zł miesięcznie z internetu - [...] podstawowych informacji na temat zakładania forum dyskusyjnego opisałam już w jednym z poprzednich wpisów. Teraz więc skupmy się na…

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Awatar Magda

Cześć, nazywam się Magdalena Bród, na co dzień zajmuję się marketingiem internetowym, interesuję się finansami osobistymi (stąd też pomysł na blog finansowy) i podróżami. Kilkanaście lat mieszkałam w pięknym Wrocławiu, a od niedawna w Tarnowskich Górach.

Blogujesz o biznesie lub finansach? To dołącz do grupy na Facebooku: Blogerki o finansach i biznesie

Archiwa